Skip to main content
rodzic narkoman

Rodzic-narkoman – jaki ma wpływ na przyszłość swojego dziecka?

Nie da się ukryć, że w naszym społeczeństwie coraz więcej ludzi ma problem z nałogami. W większości dotyczą one alkoholizmu czy pracoholizmu, jednak coraz poważniejszym problemem stają się uzależnienia od narkotyków, zwłaszcza w rodzinach.

Dzieci narkomanów

Taka sytuacja jest niezwykle krzywdząca dla dzieci, których rodzice czy opiekunowie mają problem z używkami. Można nawet powiedzieć, że większe skutki nałogu odczuwają maluchy, ponieważ to one od najmłodszych lat mierzą się z traumą, którą w dorosłym życiu ciężko jest pokonać. To one nabywają się wielu problemów psychicznych i mają mniejsze szanse na szczęśliwą przyszłość.

Ciężkie dzieciństwo nie wiąże się tutaj z przemocą cielesną, chociaż napady agresji wśród rodziców-narkomanów również się zdarzają. Jednak najczęściej mają oni zwyczaj zamykać swoje dzieci w bańce dorosłości. Są one zmuszane do opieki nad rodzicami, którzy przez nałóg nie są w stanie normalnie żyć, na etapie gdy powinny cieszyć się beztroskim życiem i zabawą.

Zdarzają się również takie sytuacje, że dzieci są odbierane rodzicom i odsyłane do życia w domu dziecka. Takie doświadczenie przynosi negatywne skutki i sprawia, że dziecko gdy dorośnie, czuje się niechciane i stale szuka opieki, której było mu brak, przez co nie jest w stanie się usamodzielnić.

Mimo, że potomkowie osób uzależnionych cechują się w dorosłości niezwykłą powagą i zwiększonym poczuciem odpowiedzialności, to poprzez ciągłe życie w stresie nie są oni nigdy w stanie się zrelaksować i myśleć o przyjemnościach, nawet jeśli już nie muszą zajmować się rodzicami.

Natomiast największym zagrożeniem, jakie ciąży na dzieciach narkomanów jest ryzyko, że widząc od małego pewne wzorce, podświadomie wdrożą je w swoje życie i w rezultacie sami staną się osobami uzależnionymi od używek czy innych ludzi, od których będą domagać się ciągłej opieki.

Rodzice-narkomani

Widać zatem, że nie warto obciążać dziecka takimi problemami i w przypadku ich wystąpienia jak najszybciej wdrożyć leczenie. Warto mieć świadomość tego, że wyjście z uzależnienia od narkotyków jest dużo trudniejsze niż z alkoholizmu czy pracoholizmu, dlatego szukanie pomocy powinno odbywać się od samego początku wśród specjalistów, a nie tylko bliskich.

Aby wyjść z narkomanii, istotne jest to, by całkowicie odciąć się od sięgania po jakiekolwiek używki. Czasami nie jest to łatwe, ponieważ siedząc w domu, nie zawsze można nad sobą zapanować. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem jest odwyk.

Wiąże się to z opuszczeniem dziecka i pozostawieniem go opiece społecznej, natomiast im szybciej nałogowiec zrozumie swój problem i całkowicie poświęci się leczeniu, tym prędzej wróci do dziecka, które nie będzie żyć w złudnej nadziei na powrót rodzica.

Wiadomo, że można również uczęszczać na spotkania ze specjalistami i zwyczajnie wracać do domu, jednak jeśli nałóg jest naprawdę silny, to powrót do niego nastąpi prędzej czy później. Innymi słowy, im silniejszy nałóg tym należy podjąć bardziej radykalne leczenie.

narkoman

Wspólne leczenie

Pomoc terapeutów również jest nieoceniona choćby w tym jak poradzić sobie z leczeniem będąc rodzicem, który również ma obowiązki i powinien być oparciem dla dziecka, a nie odwrotnie. Te sprawy warto przepracować ze specjalistą rodzinnie, by również potomek nie miał w przyszłości problemów z rozwiązywaniem ciężkich sytuacji życiowych.

To właśnie dziecko powinno być motywacją do podjęcia leczenia. Rodzic jest dla potomka autorytetem, więc jeśli wykaże się on wielką odwagą i determinacją w walce o lepsze życie, to będzie to również niesamowita lekcja dla pociechy, która wkraczając w dorosłe życie, zobaczy, że wszelkie przeciwności losu można pokonać.

Istotne jest, aby zacząć terapie jak najszybciej. Pierwszym krokiem będzie już szukanie pomocy czy to w ośrodkach, czy nawet w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę leczenie narkomanii w Krakowie, Warszawie, Katowicach czy innych miastach, w  których na pewno istnieją ludzie chcący pomóc nałogowcom rozpocząć nowe życie.