Skip to main content
uzależnienia

Publiczny czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Leczenie uzależnień jest zadaniem dość trudnym w realizacji – wyzwaniem, z którym naprawdę niewielki odsetek osób jest w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Pomoc zarówno ze strony bliskich, jak i specjalistów doświadczonych w walce z różnego rodzaju uzależnieniami jest kluczowa na drodze powrotu do normalnego, pozbawionego nałogu, trzeźwego stylu życia w którym decyzje nie są podejmowane pod wpływem środków odurzających.

Warianty leczenia są zazwyczaj dwa – korzystanie z terapii przy pozostawaniu w swoim otoczeniu lub wybierane znacznie częściej leczenie w ośrodku terapeutycznym, w którym specjaliści dostępni są właściwie przez całą dobę, a już samo otoczenie i panująca tam atmosfera wpływają na człowieka relaksująco i wyzwalająco. Jak jednak wybrać właściwy dla siebie ośrodek i zdecydować pomiędzy leczeniem publicznym a prywatnym? Która z opcji jest korzystniejsza z punktu widzenia osób wychodzących z nałogu po wielu latach walki z uzależnieniem?

Publiczne ośrodki leczenia uzależnień – wady i zalety

Jedną z największych zalet korzystania z publicznych ośrodków odwykowych i czynnikiem, który niestety często wpływa na podjęcie decyzji odnośnie właściwej drogi leczenia jest to, że ośrodki takie są dostępne za darmo. Bezpłatna opieka terapeutyczna to zdecydowanie powód, dla którego wiele osób podejmuje się w ogóle leczenia uzależnień z nadzieją, że rozmowa ze specjalistami wspomoże ich silną wolę i pozwoli zerwać z kontrolującym ich życie nałogiem.

uzaleznienie alkohol

Istnienie ośrodków publicznych jest bez wątpienia potrzebne i istotne z punktu widzenia psychologów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z ograniczonych możliwości finansowych osób, które popadają w nałogi – samo uzależnienie jest często powodem pogorszenia się sytuacji materialnej człowieka, który jak każdy zasługuje przecież na pomoc ze strony wykwalifikowanych do tego osób. Niestety, choć publiczne ośrodki leczenia uzależnień odgrywają ważną rolę społeczną, mają też swoje wady których warto być świadomym przed podjęciem ostatecznej decyzji o miejscu leczenia.

Jednym z najtrudniejszych do przezwyciężenia problemów publicznych ośrodków leczenia uzależnień jest bez wątpienia liczba zgłaszających się do nich pacjentów. Grupy terapeutyczne są tu często bardzo liczne, bo choć terapeuci próbują ograniczyć ilość obecnych na zajęciach osób, w ciągu dnia muszą znaleźć czas dla jak największej liczby z nich.

W praktyce wygląda to więc tak, że czas przeznaczany przez terapeutę pojedynczemu pacjentowi jest znacznie krótszy, niż w ośrodkach prywatnych, wykluczając tym samym szansę na bardzo dogłębną terapię indywidualną. Z drugiej jednak strony większe grupy to szansa na lepszą terapię grupową, która jest w trakcie leczenia równie ważna – poczucie jedności z ludźmi, którzy również zmagają się z podobnymi problemami jest dla pacjentów odświeżające i motywujące. Wątpliwości dotyczące ośrodków publicznych dotyczą też często jakości oferowanej przez nie obsługi – zarówno sposoby finansowania działalności tego typu ośrodków, jak i ilość pacjentów napływających do nich każdego dnia sprawiają, że praca obsługujących ośrodek ludzi jest po prostu trudniejsza i cierpi na jakości.

Leczenie nałogów w ośrodku prywatnym – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Alternatywą dla leczenia nałogów w ośrodkach publicznych są oczywiście placówki prywatne, za których pomoc pacjent płaci z własnej kieszeni. Ośrodki te specjalizują się często w wąskich dziedzinach, oferując pomoc ze spektrum konkretnych uzależnień i skupiając się na dopracowywaniu jeszcze lepszych metod ich leczenia. Ośrodek odwykowy Przebudzenie oferuje leczenie wielu uzależnień – alkoholizmu, narkomanii, lekomanii, ale również takich chorób jak depresja czy nerwica. Z tego też względu w trakcie leczenia w prywatnym ośrodku odwykowym można liczyć na nieco lepsze rezultaty, bardziej indywidualne podeście terapeutów do każdego pacjenta i przede wszystkim pomoc nie tylko dla osoby uzależnionej, ale i jej bliskich wspierających proces wyjścia z nałogu.

Prywatne ośrodki odwykowe to gwarancja wysokiej jakości leczenia niezależnie od stopnia uzależnienia czy charakteru nałogu. Dostępni dla pacjentów specjaliści są tu równie istotni, jak sama atmosfera zbudowana wokół ośrodka odwykowego – ośrodki prywatne powstają często w oddalonych od zgiełku codzienności obszarach, których spokój i atmosfera odbijają się pozytywnie na zdrowiu psychicznym pacjenta i wspomagają proces leczenia.

W terapii uzależnień nie chodzi przecież o to, by odciąć osoby od rzeczywistości, a jedynie pokazać im że naładowane pozytywnie życie jest jak najbardziej możliwe. Proponowane przez prywatne ośrodki podejście holistyczne zdecydowanie podpiera tę teorię, czyniąc z samych ośrodków zdecydowanie lepszy wybór dla osób chcących pokonać własne uzależnienia.