Skip to main content
Alkoholik w ciągu

Przerwanie ciągu alkoholowego przy pomocy detoksu

Ciąg alkoholowy to sytuacja, którą można obserwować dziś coraz częściej zarówno u alkoholików w zaawansowanym stadium uzależnienia, jak i osób które nie są jeszcze gotowe zaakceptować choroby i uważają, że spożywane przez nich porcje alkoholu są zupełnie normalne. Występowanie ciągu alkoholowego można utożsamić z często powtarzaną zasadą „czym się strułeś, tym się lecz”, którą często przypisuje się osobom likwidującym kaca przy pomocy piwa czy kolejnego kieliszka alkoholu.

W praktyce jednak sposób ten nie jest w żaden sposób skuteczny, a przerwanie tego rodzaju ciągu alkoholowego niezwykle trudne do samodzielnego wykonania. Osoba pod wpływem alkoholu czuje się zwykle lepiej, niż po jego odstawieniu, a więc nie widzi potrzeby męczenia się ze skutkami przepicia. Jak groźny może okazać się jednak ciąg alkoholowy i w jaki sposób można go bezpiecznie przerwać?

Kiedy mówimy o ciągu alkoholowym?

Ciągiem alkoholowym określa się standardowo seryjne spożywanie alkoholu trwające od kilku do kilkunastu dni z rzędu, przy czym znaczenia nie ma tu ilość a raczej poczucie silnego syndromu odstawienia w momencie próby przerwania ciągu. W zależności od fazy alkoholizmu, o ciągu alkoholowym można mówić zarówno przy spożywaniu przez alkoholika zaledwie 2 piw dziennie, jak i przy znacznym przekraczaniu bezpiecznego stężenia alkoholu w organizmie.

Osoby w ciągu niejednokrotnie zapijają trzeźwość, sięgając po kolejną porcję alkoholu jeszcze przed osiągnięciem całkowitej trzeźwości. Ciąg pozwala zablokować poczucie tzw. kaca moralnego i daje złudzenie utrzymywania błogiego stanu radzenia sobie z życiem, choć w praktyce maskuje jedynie realne problemy w życiu osoby uzależnionej.

Ciąg alkoholowy należy rozumieć przez nadmierne spożywanie alkoholu na przestrzeni co najmniej kilku dni, jednak w praktyce trudno określić konkretny czas picia po którym okres ten można uznać za ciąg alkoholowy. U niektórych osób ciąg może trwać zaledwie 2-3 dni, podczas gdy u nałogowych alkoholików w bardzo zaawansowanej fazie uzależnienia może to być kilkanaście dni a nawet kilka tygodni.

Ciąg przerywa zwykle brak dostępu do alkoholu i raczej rzadko związany jest ze świadomą chęcią odstawienia używki, co w praktyce oznacza że w większości przypadków przyczyną zatrzymania ciągu alkoholowego są osoby trzecie. Aby przerwanie ciągu było jednak bezpieczne, osoby te muszą upewnić się że osoba uzależniona otrzyma natychmiast specjalistyczną pomoc lekarską, która przygotuje organizm na nadchodzące po ciągu konsekwencje w postaci zespołu odstawienia.

Ciąg alkoholowy

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks, nazywany także odtruciem alkoholowym to jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na przerwanie ciągu alkoholowego. Przeprowadzany w kontrolowanym środowisku medycznym i pod okiem wykwalifikowanych w terapii odwykowej lekarzy detoks alkoholowy pozwala na opanowanie i zminimalizowanie zaburzeń wywołanych zatruciem alkoholowym, widocznych szczególnie w pierwszych godzinach trzeźwienia po długim okresie nadmiernego picia. Ze względu na reakcje, jakie może wywołać pozbawienie osoby uzależnionej dostępu do alkoholu i przyzwyczajenia, jakie organizm zdążył zbudować w związku z ilościami spożywanego alkoholu, detoksu nie należy przeprowadzać na własną rękę. Ci, którzy próbują reagować na ciąg alkoholowy osoby uzależnionej powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji odcięcia alkoholika od używki i pamiętać, by zapewnić mu jak najszybciej dostęp do pomocy lekarskiej w razie pojawienia się przykrych skutków odstawienia.

Detoks nie jest procesem krótkotrwałym i choć wiele placówek oferuje tzw. ekspresowe odtrucie alkoholowe, przerwanie ciągu alkoholowego jest znacznie bezpieczniejsze poprzez detoks trwający co najmniej kilka dni. Najlepszym tego dowodem są ośrodki odwykowe, takie jak Nasz-Gabinet, które przyjmując swoich pacjentów przeprowadzają ich przez nawet dwutygodniowy etap detoksu, doprowadzając organizm i wszystkie jego najważniejsze funkcje stopniowo do lepszego stanu zdrowia.

Nadmierne spożywanie alkoholu wprowadza w organizmie wiele nieodwracalnych i wymagających dłuższego leczenia zmian, dlatego też detoks skupia się przede wszystkim na wprowadzeniu organizmu w stan równowagi – uzupełnieniu niedoborów witamin i płynów, przywróceniu stabilnego rytmu serca i prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, czy odbudowie naturalnego trybu dnia z regularnymi posiłkami oraz fazami snu. Dopiero po detoksie możliwe jest przystąpienie do psychoterapii – etapu, dzięki któremu nawrót ciągu alkoholowego będzie mógł zostać w porę powstrzymany.