Skip to main content
uzależnione dziecko

Podejrzewasz, że Twoje dziecko bierze narkotyki? Sprawdź jak z nim rozmawiać!

Narkomania to problem obecny w społeczeństwie od wieków. Narkotyki były, są i zapewne nadal będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Skutki uzależnienia mogą być odczuwane w wielu sferach życiowych, a cierpią przy tym nie tylko sami uzależnieni, ale i ich bliscy. Sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna, gdy w przyjmowanie narkotyków wplątują się dzieci i młodzież. W jaki sposób rodzic może rozpoznać, że jego dziecko jest uzależnione? Jak to z nim ostatecznie skonfrontować?

Narkomania wśród nieletnich w Polsce

Nigdy do końca nie wiadomo, jak dana osoba zareaguje na przyjęcie narkotyków. Efekty substancji psychoaktywnych mogą mieć katastrofalne skutki, zwłaszcza w przypadku dojrzewających organizmów osób młodych. Polska jest niestety jednym z czołowych w Europie producentów amfetaminy i metaamfetaminy. Centrum Badań i Opinii Społecznej wykazało, iż uczniowie, którzy sięgają po narkotyki, najczęściej decydują się na zakup marihuany i haszyszu.

Do spróbowania narkotyków często skłaniają osoby nieletnie takie powody jak:

 • Próba zaimponowania rówieśnikom, a także presja z tym związana
 • Stres związany ze szkołą, nauką i relacjami zarówno między znajomymi, jak i rodzicami
 • Chęć zdystansowania się od problemów
 • Chęć spróbowania czegoś nowego, uznawanego za niebezpieczne

Powodów jest oczywiście znacznie więcej, bowiem okres dojrzewania jest czasem buntów, złości na świat i ludzi oraz lekceważenia ostrzeżeń rodziców. Nie pomaga również fakt, że narkotyki są w dzisiejszych czasach powszechnie dostępne i łatwe do kupienia, jeśli wie się, gdzie szukać.

Młodzież jest przekonana o swojej nieśmiertelności i nie zdaje sobie sprawy, że skutki przyjmowania narkotyków w tak młodym wieku będą ich prześladować do końca życia. Uzależnienia bowiem nie da się w pełni wyleczyć. Osoba uzależniona zawsze nią pozostanie, nawet po dekadach niesięgania po używki psychoaktywne.

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Nie zawsze jest łatwo rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki. Proceder ten odbywa się w wielkiej tajemnicy, w którą wprowadzeni są jedynie rówieśnicy. Osoby nieletnie są w pełni świadome, że dorośli tj. rodzice i nauczyciele by tego w żadnym wypadku nie poparli, a wręcz surowo ukarali. Pojawiają się jednak znaki, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu problemu.

 • Częste i gwałtowne zmiany nastroju
 • Zaburzenia snu
 • Izolacja od rodziny i przyjaciół
 • Rozszerzone źrenice
 • Spadek zainteresowania szkołą oraz dotychczasowymi hobby
 • Posiadanie podejrzanych przedmiotów tj. proszków, strzykawek, igieł, pigułek bez opakowania czy też bibułek
 • Drżenie mięśni
 • Częsta biegunka
 • Nagłe zerwanie kontaktu ze starymi przyjaciółmi, rozpoczęcie nowych znajomości
 • Udział w bójkach

Oczywiście wyżej opisane pojedyncze symptomy nie muszą wcale oznaczać przyjmowania przez dziecko narkotyków, natomiast jako całokształt mogą pomóc rozwiać pewne wątpliwości i dawać zrozumienie skali problemu. W takiej sytuacji należy podjąć natychmiastowe kroki w celu odsunięcia dziecka od groźnych substancji oraz skonsultowania się ze specjalistą w dziedzinie uzależnień.

uzależnienie dzieci

Jak rozmawiać z dzieckiem o narkotykach?

Niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie problemu, jakim może być potencjalna narkomania. Rozmowa rodziców z dzieckiem w okresie dojrzewania może być niesamowicie trudna do przeprowadzenia, jednak nie zmienia to faktu, że im lepsza relacja między rodzicem a dzieckiem – tym mniejsza szansa na to, że spróbuje sięgnąć po narkotyki.

Rodzice powinni uświadamiać swoje potomstwo o zagrożeniach, jakie czyhają na nie po spożyciu nawet małej dawki substancji psychoaktywnej. Powinni również wiedzieć o długotrwałych konsekwencjach wynikających z ich przyjmowania. Nie należy przy tym zwracać się w tonie autorytarnym, nakazującym, gdyż zazwyczaj działa on na młodzież jak płachta na byka.

Spokojne, rzeczowe wyjaśnienie, co wiąże się z przyjmowaniem narkotyków oraz – jeśli wiadome już jest, że dziecko odurza się nimi – próba dotarcia do sedna problemu, powodu, dlaczego zdecydowali się na taki krok. Ważne, aby postarać się nie tracić nerwów, ponieważ przekłada się to na jakość rozmowy i przy okazji odtrąca dziecko.

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko ma problem z narkotykami i nie jesteś w stanie sam mu pomóc, zgłoś się o pomoc do specjalistów w dziedzinie leczenia uzależnień u dzieci i młodzieży.

Artykuł powstał we współpracy z https://osrodekprzebudzenie.org/leczenie-narkomanii/