Skip to main content
mężczyzna z butelką alkoholu

Objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm to choroba, która rozwija się bardzo powoli – proces może trwać miesiące, a nawet lata. Stąd też nie trudno przeoczyć pierwsze znaki ostrzegawcze, które sygnalizują, że coś jest nie tak. Osoba uzależniona, jak i otaczający ją bliscy, nierzadko aż do ostatniej chwili, nie zdają sobie sprawy z istniejącego problemu.
Objawy alkoholizmu w pierwszych fazach łatwo jest przeoczyć. Wynika to przede wszystkim z nieświadomości osoby pijącej, że alkohol nie jest już spożywany okazjonalnie, a stał się codziennym rytuałem. Choroba rozwija się powoli i podstępnie, a jej ofiarami padają także osoby dobrze wykształcone i zamożne. Dodatkowo maskują swój problem, niwelując porannego kaca „klinem” lub innymi specyfikami. Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pierwsze objawy uzależniania od alkoholu

W pierwszym etapie choroby alkoholowej objawy są bardzo subiektywne i bardzo mało osób jest je w stanie zobaczyć. Dopiero w zaawansowanej fazie uzależnienia objawy są widoczne gołym okiem u postronnych obserwatorów.
I chociaż początkowa chęć sięgnięcia po kieliszek wina lub kufel piwa w celu relaksu wydaje się naturalna, to z czasem osoba uzależniona nie wyobraża sobie zakończenia dnia bez wypicia mniejszej lub większej ilości alkoholu. Pojawia się tzw. głód alkoholowy, który można zaspokoić tylko poprzez spożycie alkoholu. Nierzadko dochodzi do tymczasowego odstawienia, podczas którego uzależniony sprawdza ile jest w stanie wytrzymać bez alkoholu. Szybko jednak okazuje się, że to bardzo krótki okres, a każde wypicie kieliszka jest coraz częściej usprawiedliwiane.

Zespół abstynencyjny – na co wskazują jego objawy?

Jednym ze skutków nadmiernego spożycia alkoholu, a potem nagłego jego odstawienia, jest tzw. zespół abstynencyjny. Do jego objawów należą przede wszystkim zaburzenia rytmu serca oraz skoki ciśnienia, nudności, wymioty, zimne poty. Nierzadko pojawia się drżenie ciała, mięśni. Oprócz tego chorzy odczuwają niczym niewyjaśnione lęki, uczucie napięcie, a nawet doświadczają halucynacji.

kobieta pijąca alkohol
Objawy uzależnienia – co można zaobserwować?

Objawów uzależnienia od alkoholu jest wiele i w zaawansowanym stadium choroby trudno jest je ukryć. Najczęściej wspomina się o czterech najpoważniejszych. Należy do nich upośledzenie kontroli, kiedy osoba uzależniona nie potrafi już postawić sobie granicy i pije często aż do utraty świadomości. Wzrasta też tolerancja na alkohol, która pozornie trwa tylko chwilę. Alkoholik pije coraz więcej, aby doprowadzić się do silnego stanu upojenia. Z czasem jednak po prostu szybciej traci świadomość ze względu na zwiększone tempo picia.
Charakterystycznym objawem jest oparcie swojego dnia na myśli o spożyciu alkoholu. Chory zaczyna zaniedbywać inne sfery życia – rodzinę, pracę, zdrowie – tylko po to, aby zdobyć i wypić kolejną dawkę alkoholu. Tutaj najczęściej spotyka się z wyrzutami osób bliskich, zaczyna mieć problemy w pracy. Alkoholik nie jest również w stanie przestać spożywać alkohol, mimo tego, że zdaje sobie z negatywnych skutków picia.
Powszechnie uważa się, że osoba uzależniona od alkoholizmu, w miarę postępowania choroby ma coraz większe problemy z koncentracją oraz pamięcią. Zmaga się z dziurami w pamięci, nie potrafi skupić się na żadnej czynności. Warto jak najszybciej rozpocząć leczenie alkoholizmu.

Objawy choroby alkoholowej – zapobieganie

Choroba alkoholowa współcześnie dotyka coraz większej grupy osób – nawet tych wykształconych i zamożnych. Trudno jest zauważyć pierwsze objawy, ale w zaawansowanej fazie konieczne może okazać się skierowanie chorego na specjalistyczną terapię do ośrodka uzależnień.