Skip to main content

Jesteś uzależniony od alkoholu? Sprawdź jak wyjść z nałogu

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najczęstszych rodzajów uzależnień z jakim spotykamy się w codziennym życiu. Prawie każdy z nas, choćby tylko w widzenia zna osobę, która ma problemy z alkoholem. Zdarza się też tak, że w naszej rodzinie jest osoba uzależniona od alkoholu.

Uzależnienie od alkoholu jak każde inne uzależnienie zaczyna się niewinnie. Z dnia na dzień dawka spożywanego alkoholu się zwiększa a my tracimy nad tym kontrolę. Problemy w życiu prywatnym czy zawodowym, stają się coraz większe, a my coraz częściej sięgamy po kieliszek. Nie jesteśmy jednak w stanie sami przed sobą przyznać się, że mamy z alkoholem problem. Sami też nie jesteśmy w stanie sobie pomóc. Sięgnijmy zatem po fachową pomoc.

Detoks alkoholowy początkiem drogi

Silna wola, samozaparcie oraz wsparcie bliskich jest gwarancją sukcesu. Bez środków farmakologicznych w uzależnieniu alkoholowym się jednak się nie obejdzie.

Pierwszym podstawowym krokiem, który umożliwi nam wyjście z nałogu jest odtrucie alkoholowe.  Polega ono na oczyszczeniu organizmu z toksyn nagromadzonych w naszych narządach na skutek nadmiernego spożywania alkoholu oraz przyjmowaniu odpowiednio dobranych środków farmakologicznych. Detoks Poznań zaczyna się jednak od kompleksowej diagnostyki. Badany jest przede wszystkim  ogólny stan zdrowia fizycznego oraz układy: sercowo-naczyniowy i oddechowy.  Następnie oceniana jest nasza kondycja psychiczna pod kątem obecności lęków, zaburzeń depresyjnych czy świadomości i pamięci.

Najważniejsze podczas odtrucia alkoholowego jest jego odpowiednie rozłożenie w czasie. Dzięki temu doprowadzanie organizmu do stanu trzeźwości będzie skuteczne. Zbyt szybkie obniżenie poziomu alkoholu w organizmie i dojście do trzeźwości niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Co po detoksie?

Po odtruciu alkoholowym i przejściu w stan abstynencji osoba uzależniona poddawana jest opiece terapeutycznej. Umożliwia to pokonanie problemów w sferze psychicznej towarzyszących uzależnieniu. Pod kontrolą lekarzy jest też kontynuowane leczenie doraźne poprzez przyjmowanie indywidualnie dobranych środków farmaceutycznych.

Pokonanie ciągu alkoholowego to podstawa, do budowania dalszego życia używek. Najważniejsza w całym leczeniu jest przede wszystkim silna wola pacjenta i chęć powrotu do normalnego, zdrowego życia wolnego od alkoholu.

Więcej o leczeniu alkoholizmu na praktyka-esperal.pl