Skip to main content
alkohol

Jak długo alkohol pozostaje we krwi?

Coraz częściej mówi się o uzależnieniu od alkoholu wśród Polaków. Niezależnie od płci czy wieku, alkohol staje się nieodłączną częścią naszego życia, a z uzależnieniem zmagają się przede wszystkim ludzie młodzi i aktywni zawodowo.

W sieci można znaleźć mnóstwo zapytań o to, ile alkohol utrzymuje się w organizmie. Spożywanie mocnego alkoholu nie dotyczy już tylko weekendów i dni wolnych od pracy, ale również coraz częściej spożywa się go w tygodniu.

Wieczorne upojenie alkoholowe może doprowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, jeśli nasz organizm trawi trunki wysokoprocentowe bardzo wolno. Nadużywanie alkoholu jest już na tyle powszechne, że przestajemy się martwić tym, czy rano będziemy prowadzić pojazdy pod wpływem.

Spożywanie alkoholu i nieprzyjemne skutki

Alkohol to obecnie jedna z najpopularniejszych używek, którą można kupić w niemal każdym sklepie. Dostępność, a także stosunkowo niska cena sprawiają, że coraz więcej Polaków sięga po mocny alkohol wieczorową porą. Okazuje się jednak, że nie każdy trawi alkohol tak szybko, jak mu się wydaje. W większości przypadków brak uczucia upojenia nie oznacza, że alkohol zniknął również z naszej krwi.

Spożywając wysokoprocentowy alkohol należy liczyć się z nieprzyjemnymi skutkami. Najczęstszymi objawami upojenia alkoholowego, a w konsekwencji zatrucia są nudności, ból głowy czy problemy z koncentracją oraz zachowaniem równowagi. Niekiedy zbyt duże spożycie alkoholu staje się niebezpieczne dla zdrowia. Warto pamiętać, że obecność alkoholu w naszym organizmie zależy przede wszystkim od konkretnej osoby.

Jak długo organizm trawi alkohol?

To, ile organizm będzie potrzebował na całkowite usunięcie alkoholu z krwi, jest uzależnione od wielu czynników. Nie zawsze będzie to kwestia ilości wypitego alkoholu, ale przede wszystkim metabolizmu człowieka. Teoretycznie przyjęło się, że im więcej alkoholu wypijemy podczas wieczornego posiedzenia, tym dłużej będzie on utrzymywał się w organizmie. Okazuje się jednak, że proces trawienia się alkoholu uzależniony jest również od wieku, kondycji fizycznej, a także wagi i zdrowia osoby spożywającej napoje wysokoprocentowe.

Przyjmuje się, że alkohol metabolizuje się w organizmie z prędkością 0,2 promila na godzinę. Oznacza to, że 2 promile wypitego alkoholu potrzebują około 10 godzin na to, aby całkowicie się strawić. W praktyce jednak metabolizowanie się wypitego alkoholu będzie uzależnione od rodzaju trunku, a także kondycji osoby pijącej. Niekiedy czas trawienia może wynieść nawet 30 godzin.

Co ciekawe, poziom alkoholu we krwi powinno się sprawdzać dopiero po upływie kilkunastu minut po spożyciu ostatniej dawki. Warto również wiedzieć, że do pomiaru powinno posłużyć specjalistyczne urządzenie, które wykaże ile faktycznie promili w organizmie mamy. Policja ma również prawo do skierowania osoby zatrzymanej poddania się badaniu krwi, z którego wyniknie czy osoba przez nich zatrzymana jest pod wpływem środka odurzającego.

nadużywanie alkoholu

Uzależnienie od alkoholu – pierwsze symptomy

Pytanie o to jak długo alkohol trawi się w naszym organizmie może wynikać z czystej ciekawości, jak i zostać zadane w momencie, kiedy planujemy po spożyciu wsiąść za kierownicę bądź powrócić do obowiązków służbowych. Regularne nadużywanie alkoholu bardzo szybko prowadzić do uzależnienia, którego konsekwencje mogą być niezwykle dotkliwe. Do pierwszych symptomów uzależnienia alkoholowego można zaliczyć właśnie podporządkowywanie całego dnia pod picie.

Alkohol w dużej ilości, zwłaszcza ten wypity wieczorem, wcale nie musi zostać całkowicie strawiony do rana. Stąd też osoba uzależniona często zadaje sobie pytanie, czy alkohol zniknął z jego krwiobiegu. Jeśli zatem takie pytanie pada, warto się zastanowić nad rozpoczęciem leczenia alkoholizmu.

Leczenie alkoholizmu nowoczesną metodą Easyway Allena Carra to skuteczny sposób na wygranie z chorobą. Podczas indywidualnej terapii uczestnicy nie muszą walczyć ze swoim pragnieniem i szukać w sobie silnej woli. Zamiast tego wraz z terapeutą szukają powodów, przez które sięgnęły po alkohol, a także znajdują sposoby na radzenie sobie z problemem głodu alkoholowego. W terapii uzależnień metodą Easyway Allena Carra chodzi przede wszystkim o zmianę postrzegania alkoholu i zrozumienie, że bez alkoholu można żyć lepiej, bez ograniczeń.