Skip to main content

Etapy uzależnienia od alkoholu

Wymieniono cztery zasadnicze fazy uzależnienia od alkoholu. Każda objawia się charakterystycznymi oznakami. Określenie etapu uzależnienia stanowi podstawę w dopasowaniu odpowiedniego postępowania i leczenia nałogu alkoholowego. To co warto wiedzieć, to fakt, że trepie rozpoczynane w pierwszych faza uzależnienia są skuteczniejsze niż leczenie podejmowana w zaawansowanym nałogu alkoholowym.

Etap wstępny

W tym momencie, trudno jeszcze mówić o uzależnieniu. Na tym etapie poznaje się alkohol i jego działanie. Alkohol należy do wielu przyjemności, które można zaznać, jednak nie jest nadrzędny. Zdarza się, że ze względu na presję otoczenia pije się więcej i częściej. Jednak nie ma żądnego problemy by w dowolnym momencie zakończyć spożywanie alkoholu. Brak alkoholu nie stanowi żadnego problemu.

Etap ostrzegawczy

W tej fazie zauważalne jest inne podejście do alkoholu, kiedy to zaczyna on niejako dominować nad innymi formami rozrywki. Osoba zaczyna świadomie szukać sytuacji do spożycia alkohol a kiedy ich zabraknie, potrafi je samodzielnie zaaranżować. Częste spożycie alkohol prowadzi do zwiększenia tolerancji na alkohol, co prowadzi do spożywania jeszcze większej ilości alkoholu niż wcześniej w celu uzyskania podobnego stopnia upojenia. Częste jest, że w tym etapie spożywanie alkoholu staje się odskocznią od problemów dnia codziennego i powoduje stan ukojenia i relaksu. Coraz bardziej widoczne jest stronienie od osób niepijących na rzecz ludzi, którzy lubią i spożywają często alkohol. Na spotkaniach towarzyskich wciąż jest w stanie zrezygnować z picia jednak przychodzi mu to z dużym problemem.

Etap krytyczny

W tej fazie uzależnienie jest już zaawansowane. Uzależniony często traci panowanie nad ilością wypijanego alkoholu mimo wcześniejszych obietnic, że będzie się kontrolował. Brak dotrzymywania słowa często prowadzi do konfliktów w rodzinie i zaostrzonej atmosfery w domu i w swoim otoczeniu. Coraz częściej myśli osoby z problemem alkoholowym, krążą wokół alkoholu i spraw z nim związanymi przez co bardzo trudne jest uzyskanie pełnej koncentracji. Natrętne myśli o alkoholu odciągają osobę uzależnioną od jej dotychczasowych pasji. W sytuacjach gdy uzależniony od dłuższego czasu nie spożywał alkoholi, zaczyna czuć podenerwowanie, irytacje i zaniepokojenie. Osoby w tej fazie, same zauważają, że mają problem. Jednak często podejmowane przez nie działania kończą się niepowodzeniem. Co  często zniechęca do kolejnych prób leczenia alkoholizmu. Zalecamy wówczas jak najszybszy detoks alkoholowy w profesjonalnej klinice medycznej.

Etap chroniczny

Najbardziej zaawansowana forma uzależnienia występuje właśnie w tej fazie. Uzależniony nie ma żadnej kontroli nad spożywanym alkoholem. Bardzo często zdarzają się tzw. ciągi alkoholowe. Są one bardzo niebezpieczne, bo osoba uzależniona koncentruje wszystkie swoje działania na alkoholu, zapominając o nawet tak podstawowych rzeczach jak jedzenie, czy picie wody. Konflikty w rodzinie narastają a alkohol często staje się powodem rozpadu małżeństw. Trzeźwienie często związane jest z wystąpieniem alkoholowego zespołu abstynencyjnego, który w bezpośredni sposób może zagrozić zdrowiu a nawet życiu chorego. Jest to ostatnia szansa na podjęcie leczenia.