Skip to main content
alkoholik

Dlaczego alkoholikowi jest tak ciężko wyjść z uzależnienia?

Alkoholizm jest chorobą, na którą zapada ogromna liczba osób. Brak szybkiego podjęcia leczenia może spowodować, że ów choroba będzie się stale rozwijała prowadząc do coraz trudniejszych sytuacji. Nieleczony alkoholizm może mieć tragiczne skutki zarówno dla uzależnionego jak i dla jego najbliższych.

Mimo, że leczenie uzależnienia jest procesem żmudnym i długotrwałym koniecznie należy podjąć w tym kierunku działania. Pamiętajmy, że nawet w przypadku wieloletnich alkoholików wyjście z nałogu jest cały czas możliwe.

Dlaczego wyjście z alkoholizmu jest ciężkie?

Wielu alkoholików przyznaje, że po używkę w postaci wysokoprocentowych napojów sięgnęło „by zapomnieć”. Jednak często powód uzależnienia jest znacznie bardziej złożony. Na destrukcyjne działania wpływają negatywne emocje, chęć sprawiania sobie przyjemności , problemy w pracy lub w związku.

Choroba często również rozwija się niepostrzeżenie. Rozpoczyna się od regularnych trunków, np. w nagrodę lub po ciężkim tygodniu pracy i w miarę upływu czasu stopniowo przybiera na sile. Wyjście z alkoholizmu jest niezwykle trudne z tego względu, że organizm szybko przyzwyczaja się do określonego stężenia alkoholu we krwi.

alkoholik
Alkoholizm bardzo często idzie w parze z depresją. Połączenie obu tych chorób prowadzi do tego, że alkoholikowi bardzo ciężko jest wyjść z uzależnienia, a jego głowie jedyną drogą na polepszenie sytuacji jest upicie się.

Jego brak powoduje nieprzyjemne dolegliwości, dlatego osoba uzależniona regularnie sięga nawet po niewielką dawkę, która przeradza się w znacznie bardziej rozciągnięty proces. Osoba uzależniona bardzo często chce pozbyć się nałogu jednak jego przezwyciężenie okazuje się dla niego zbyt trudne.

Początkowo spożywanie alkoholu sprawia ogromną przyjemność. Wielu uzależnionych na początku choroby z utęsknieniem czeka np. weekendu podczas którego będą oni mogli upić się do nieprzytomności. Chroniczna faza uzależnienia pojawia się wraz z faktem, gdy picie alkoholu przestaje przynosić wcześniejszą satysfakcję.

skąd się bierze alkoholizm
Wiele osób wpada w alkoholizm z powodu własnych problemów, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. Osoby, które doświadczyły przykrych wydarzeń w życiu pragną jedynie się upić i zapomnieć o wszystkich problemach. W rzeczywistości wygląda to tak, że zamiast zapomnieć, myślą oni o tym jeszcze mocnej, przez co zaczynają pić coraz więcej, do momentu aż stracą świadomość.

Alkoholizm nie jest łatwą chorobą, często ciągnie się latami, należy jednak pamiętać, że uzależnienie nie jest wynikiem słabej woli czy brakiem moralności.

Jak wyjść z nałogu?

Samodzielne wyjście z nałogu jest wyjątkowo trudne. Wielu alkoholików w trakcie trwania w chorobie obiecuje sobie zerwanie z nałogiem jednak nie przynosi to pozytywnych i długotrwałych rezultatów. W wyjściu z alkoholizmu ogromną rolę odgrywają bliscy i rodzina.

Pierwszym krokiem jest zapisanie się na terapię. Spotkania często prowadzone są jednocześnie indywidualnie z terapeutą jak i grupowo. Dzięki wsparciu z tak wielu stron osoba uzależniona czuje większą kontrolę nad swoi życiem i jest w stanie pozostać przy swoich postanowieniach.

Terapia z alkoholikami przebiega na wielu płaszczyznach. Skupia się ona przede wszystkim na regulowaniu emocji i poprawianiu kontroli sowich zachowań.

Często oprócz spotkań z psychologiem czy psychiatrą dodatkowo wykorzystuje się np. wszywki alkoholowe. Jest to technika leczenia alkoholizmu polegająca na wszyciu w mięsień leku w formie tabletek, w których substancją czynną jest esperal.

odstawienie alkoholu
Przed podjęciem terapii kluczowe jest to, by uzależniony przyznał się do swojego nałogu i zdał sobie sprawę, że alkohol zamiast poprawiać sytuację, znacznie ją pogarsza.

Wszywki alkoholowe najczęściej stosuje się gdy osoba uzależniona jest w stanie utrzymać abstynencję przez miesiąc. Esperal jest substancją, która powoduje, że po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu u danej osoby pojawiają się nieprzyjemne objawy zatrucia.

Wówczas osoba uzależniona podświadomie wiedząc czym zakończy się picie alkoholu nie sięga po trunki. Sposób ten znacznie ułatwia dotrzymanie postanowień. Ważne jest żeby niezależnie od sposobu leczenia alkoholizmu osoba uzależniona mogła liczyć na wsparcie otoczenia.

Warto o tym pamiętać zwłaszcza jeśli w naszym otoczeniu mamy kontakt z alkoholikiem. Zapewnijmy mu odpowiednie warunki, dzięki którym będzie czuł się zrozumiany i szanowany.