Wyróżniono 6 sygnałów ostrzegawczych, które wskazują na problem z uzależnieniem od alkoholu. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie lub u kogoś Ci bliskiego, trzy objawy z niżej wymienionych, to skontaktuj się jak najszybciej ze specjalistom i nie pozwól by nałóg alkoholowy rozwijał się dalej.
- Zwiększona tolerancja na alkohol.
Uzależnienie od alkoholu można rozpoznać gdy zwiększa się ilość potrzebnego alkoholu by osiągnąć konkretny stan upojenia, do którego kiedyś wystarczyła mniejsza dawka. Takie zmiany są niepokojące i należy być czujnym. Osoba uzależniona w efekcie wypija więcej alkoholu nakręcając spiralę nałogu.
- Objawy odstawienne
Organizm przyzwyczajony do alkoholu, w sytuacji gdy jego poziom we krwi spada, wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Objawy te często są bardzo uciążliwe a niekiedy mogą powodować zagrożenie zdrowia a nawet życia. Chociaż łagodne objawy zespołu abstynencyjnego mogą być podobne do kaca, to te dwie dolegliwości nie powinny być ze sobą mylone i traktowane tak samo. Występowanie kaca ma zupełnie inne podłoże. W trakcie objawów zespołu abstynencyjnego najczęściej występują: nudności, bóle głowy, kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze, drgawki, stany lękowe oraz groźne omamy i zwidy. Halucynacje alkoholowe związane są z najgorszym stanem zespołu abstynencyjnego, który nosi nazwę majaczenia alkoholowego. Brak świadomości, stany lękowe oraz realistyczne omamy, mogą zagrażać osobie uzależnionej do tego stopnia, że może ona próbować targnąć się na swoje życie.
- Ograniczona kontrola
U osób uzależnionych powszechnym problemem jest utrzymanie kontroli nad ilością czy też czasem spożywanego alkoholu. Obietnice złożone sobie czy też bliskim nie mają znaczenia i przekroczone zostają granice. Upośledzona kontrola prowadzi to tzw. ciągów alkoholowych. W trakcie ich trwania, uzależniony całą swoją uwagę poświęca alkoholowi, zapominając o innych sprawach.
- Koncentracja na alkoholu
Osoby borykające się z problemem alkoholowym wszystkie swoje działania determinują nałogiem. Odchodzą od dawnych pasji i zainteresowań a swój wolny czas koncentrują na alkoholu i sprawach z nim powiązanym. Myśli o alkoholu wypełniają głowę uzależnionego, ograniczając jego horyzonty.
- Głód alkoholowy
Przebadane osoby uzależnione, zgodnie opowiadały o silnej potrzebie spożycia alkoholu. Potrzeba ta dopadała ich w różnych miejscach i sytuacjach dnia codziennego. Uzależnieni mówili także o silnym uczuciu ulgi czy wypili alkohol. Dawało im to subiektywną ocenę oprawy ich samopoczucia. Taki sposób myślenia jest bardzo zgubny i niebezpieczny.
Leczenie esperal Lublin i okolice – alkoholowe-wszywki.pl