Skip to main content
leczenie alkoholizmu

Alkoholizm – leczenie – metody i terapie

Problem choroby alkoholowej dotyka wielu osób. Powody, dla których ludzie sięgają po alkohol i tracą kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywania go są bardzo różne, i trudno generalizować, ponieważ za każdą chorobą stoi czyjaś trudna historia i splot okoliczności. Jakimi metodami można szukać drogi wyjścia z nałogu?

Leczenie alkoholizmu – możliwe terapie

Rzadko wybiera się jeden rodzaj terapii, zazwyczaj, aby osiągnąć trwałe efekty, tak jak w przypadku każdego rodzaju zaburzenia, trzeba łączyć różne metody. Najpopularniejsze rodzaje terapii to:

  • farmakologia,
  • psychoterapia,
  • terapia ambulatoryjna lub w zamkniętym oddziale.

Terapie dobiera się zależnie od warunków pacjenta. Czasem leczenie ambulatoryjne, czyli przebywanie na oddziale w ciągu dnia przez kilka godzin (np. 8 godzin dziennie) przez kolejnych kilka (zazwyczaj osiem) tygodni jest mało skuteczne, gdy osoba lecząca się wraca do środowiska, gdzie pozostałe osoby również mają problem alkoholowy. Wówczas utrzymanie abstynencji pacjenta jest praktycznie niemożliwe i w takim wypadku większą skuteczność będzie mieć terapia w zamkniętym oddziale. Może to być specjalistyczna klinika czy szpitalny oddział.

Czasem objęcie pacjenta natychmiastową opieką ambulatoryjną jest niezbędne – dzieje się tak wówczas, gdy w skutek zespołu odstawienia zagrożone jest życie lub zdrowie chorego. Hospitalizacja trwa około tygodnia – w tym czasie stan pacjenta jest monitorowany, podaje się do organizmu płyny i utracone mikro- i makroelementy, a w razie potrzeby także niezbędne leki. Ośrodki odwykowe prowadzą często oprócz opieki dziennej czy całodobowej także właśnie specjalne oddziały, na których przeprowadza się odwyk alkoholowy, pozwalający przywrócić pacjentowi pełną trzeźwość bez zagrożenia jego życia.alkoholizm leczenie

Leki i psychoterapia – kiedy są potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najszybciej, jeśli chcemy osiągnąć trwały efekt. Warunkiem skutecznego wyleczenia i świadomego wyjścia z nałogu jest praca nad sobą pod okiem terapeuty. Kluby abstynentów, grupy AA czy specjalne ośrodki terapeutyczne oferują psychoterapię, z reguły odbywającą się w dwu blokach – indywidualnie i grupowo. Terapia indywidualna pozwala pacjentowi zrozumieć jego motywacje i znaleźć przyczyny problemu. Natomiast w czasie spotkań grupy terapeutycznej można podzielić się doświadczeniami, nawzajem się wspierać i zobaczyć, że nie jest się ze swoim problemem samemu.

Najważniejsze dla leczenia alkoholizmu jest jednak wewnętrzne przekonanie pacjenta, że chce coś zmienić w swoim życiu. Dobry terapeuta potrafi go w tym poprowadzić, ale ostateczną decyzję musi podjąć sam chory.

Farmakologia w leczeniu alkoholizmu jest kluczowa przede wszystkim w momencie występowania objawów odstawienia, które dla pacjenta są często niezwykle trudne, bolesne i przykre. Podaje się wtedy płyny oraz witaminy, a czasem także leki, na przykład uspokajające, niwelujące omamy, drgawki czy problem bezsenności. Natomiast samą terapię mogą wspomagać wszywki alkoholowe, które w razie spożycia alkoholu powodują znaczne dolegliwości, lub leki obniżające przymus picia czy niwelujące działanie alkoholu.