Skip to main content

Alkoholizm jako choroba

Aby zakwalifikować dolegliwość jako chorobę musi ona spełniać kilka warunków. Po pierwsze musi ona w zasadniczy sposób narażać równowagę między stanem zdrowia a patologią funkcjonowania organizmu. Dodatkowo choroba musi mieć jasną przyczynę, która wywołuje dany stan. Kolejnym warunkiem jest wystąpienie wśród objawów czynnika fizycznego. Alkohol jest substancją silnie uzależniającą i ma działanie psychoaktywne na wpływa na mózg uzależnionego. Szczególnie o ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zmiany w składzie chemicznym płynów ustrojowych – w tym krwi. Alkohol dodatkowo działa na psychikę człowieka uzależnionego utrudniając mu kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.

Substancje psychoaktywne, takie jak alkohol zniekształcają informacje przekazywane przez neurony w układzie nerwowym. Struktury mózgowe, w tym kora mózgowa jest bardzo wrażliwa na działanie substancji psychoaktywnych. Grupa amerykańskich naukowców, udowodniła w swoich badaniach, że osoby uzależnione mają uszkodzone ok. 30 % neuronów płatu czołowego. Płat czołowy jest o tyle istotny, że to dzięki niemu człowiek jest w stanie myśleć abstrakcyjnie, planować a także przewidywać. Inne struktury również ulegają zniszczeniu, w tym te odpowiedzialne za działania instynktowne.

Wszystkie te powody wskazują, że alkoholizm jest chorobą mózgu, występującą zarówno w stanie upojenia jak i stanie trzeźwości.  Alkohol jednak nie wpływa jedynie na działanie mózgu. Jego niszczycielskie działanie dotyczy także innych organów.

Bardzo wrażliwym organem, który w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu zostaje uszkodzony, jest wątroba. Bierze ona udział w metabolizmie alkoholu, gdzie alkohol zostaje przekształcony w mniej szkodliwe związki. Powszechnym schorzeniem wśród alkoholików jest marskość wątroby. Jest ona częstą przyczyną zgonów osób uzależnionych. Warto dodać, że wątroba nie jest w stanie ulec całkowitej regeneracji i zawsze pozostanie w pewnym stopniu uszkodzona, dlatego warto rozpocząć terapie leczenia alkoholizmu jak najszybciej by odciążyć ten ważny organ w naszym ciele.

Zalecamy leczenie alkoholizmu w dobrej jakości klinikach, np.: alkoholizm.bydgoszcz.pl