Skip to main content
uzależnienie od alkoholu

5 kroków do życia bez uzależnienia od alkoholu

Dlaczego sięgamy po alkohol? Bywa, że spowodowane jest to nachalnym nakłanianiem do picia. Dla wielu osób kuszący jest sam stan upojenia, dzięki któremu stajemy się odważniejsi. Jak uwolnić się od uzależnienia?

W nałóg wpadają często osoby, po których wcale byśmy się tego nie spodziewali. Nadmiar problemów również nie pozostaje bez znaczenia. Szef ma pretensje, żona czy mąż nie doceniają swojej drugiej połówki, a wówczas drugą połówką staje się… słynne pół litra. Alkohol często kształtuje również nasze dzieciństwo. Dorastamy wśród ludzi, dla których jest on elementem codzienności. Wydaje się nam, że tak już musi być.

Dlaczego tak ciężko powiedzieć “stop”? Uzależnienie od alkoholu

Nie chcemy urazić teścia na weselu, podoba nam się rausz i odwaga, jaką czujemy po spożyciu. Nie znamy innych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Nie interesują nas spacery po łące i głębokie oddychanie, chcemy czegoś, co zadziała tu i teraz – najlepiej z całą mocą. Czujemy się samotni, nie znamy innych sposobów na radzenie sobie z kłopotami. Jest to jednak wyłącznie chwilowa poprawa, która nie jest warta wpadnięcia w uzależnienie.

Leczenie alkoholizmu – jak to wygląda?

Zanim przyjdzie pora na terapię, konieczny jest detoks, lecz aby był on skuteczny i bezpieczny, poprzedzany jest dokładnym wywiadem zdrowotnym. Lekarz w tym czasie pyta o wszelkie dolegliwości, przebyte choroby, stosowane środki, wykonuje niezbędne badania, na podstawie których możliwe jest dobranie najlepszych metod, jakie będą stosowane podczas detoksu i całego odwyku. 

Kolejny etap to kilkudniowy detoks, podczas którego alkoholik zostaje odcięty od trunków. W tym czasie podaje mu się środki łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego, obejmujące dolegliwości zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym. Pojawiają się wymioty, biegunka, bóle głowy, panika, depresja, stany agresji i wiele innych. Konieczne jest łagodzenie objawów poprzez podawanie odpowiednich środków farmakologicznych, takich jak leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, uspokajające, nasenne, czy też elektrolity. Detoks alkoholowy trwa kilka dni, po jego zakończeniu organizm jest wolny od substancji toksycznych zawartych w alkoholu.

kobieta pijąca alkohol

Rodzaje terapii

Po detoksie przychodzi czas na terapie indywidualne i grupowe. Podczas sesji indywidualnych lekarze mają za zadanie dotrzeć do pacjenta i od nowa zbudować ich system własnej wartości, zburzyć wizję świata, jaką stworzył alkohol.

Liczy się tutaj odpowiednie podejście – pacjent musi poczuć, że jest ważny, że jego zdanie się liczy, a w ośrodku nie spotka go krzywda. Ważne jest przekonanie, że nie jest konieczne reagowanie agresją w relacjach z innymi. Często obok samego nałogu, to właśnie agresja jest powodem, dla którego bliscy odwracają się od osoby uzależnionej. 

Przechodząc do terapii grupowej, konieczne jest zbudowanie poczucia wspólnoty. Społeczności, która zapewni sobie nawzajem wsparcie w wychodzeniu z nałogu. Tutaj każdy może opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z alkoholem. Na tym etapie terapii konieczne jest ustalenie zasad, dzięki którym spotkania będą w miarę możliwości przebiegać w spokojnej atmosferze. Uczestnicy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że to od nich zależy, jak szybko otworzą się przed grupą. 

alkoholizm
W ośrodkach oferujących leczenie alkoholizmu na Dolnym Śląsku, pacjenci poddawani są indywidualnie dobranemu leczeniu, prowadzonemu przez doświadczonych terapeutów.

Terapia motywująca rozpoczyna się, gdy pojawiają się oznaki chęci wyjścia z nałogu. Alkoholik uzmysławia sobie, że ma problem i zaczyna naprawdę chcieć z niego wyjść. Następuje progres, w wyniku którego odzyskuje poczucia własnej wartości. Konieczne jest tutaj silne zmotywowanie do dalszej walki z nałogiem, zapewnienie jak największego wsparcia, zachęcanie do samodzielności, podejmowania aktywności pozwalających na powrót do normalnego życia. Organizowane są np. warsztaty gotowania, szycia lub wiele innych. Wszystko po to, by poczuć w ośrodku domową atmosferę i zyskać poczucie normalności. 

Czasem konieczna jest niestety terapia nawrotowa. Ośrodek jest miejscem, w którym uzależnieni są pod opieką, są właściwie kierowani, zaś po opuszczeniu go trudno jest im zająć się sobą samodzielnie. Otoczenie często nie jest gotowe na jego nowe „ja”, co może prowadzić do niewłaściwych reakcji. Bliscy często nie wierzą, nie dają drugiej szansy i odwracają się, co powoduje utratę nadziei i powrót do nałogu. Konieczny jest wówczas powrót na terapię, na której jeszcze raz przepracowane zostaną mechanizmy walki z nałogiem.